W środę, 30 maja strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie przeprowadzili kolejne ćwiczenia na obiektach zewnętrznych w ramach doskonalenia zawodowego.

W godzinach porannych strażacy z Wojskowej i Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie wspólnie przeprowadzili ćwiczenia związane z pożarem w budynku koszarowym. Działania jako pierwsi rozpoczęli strażacy z WSP, których wspierali strażacy z JRG PSP. Zadaniem strażaków było dotarcie do źródła pożaru, przeszukanie i odnalezienie w pomieszczeniach osób poszkodowanych oraz skuteczne udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zmagania strażaków obserwowali żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

Kilka godzin później zastępy straży pożarnej udały się alarmowo do placówki oświatowej, w której jak wynikało ze zgłoszenie doszło do pożaru w części szatni. Na miejsce kolejnych ćwiczeń wybrano obiekt Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie. Jeszcze przed przybyciem wozów straży pożarnej dyrekcja szkoły ogłosiła alarm i przeprowadziła ewakuację uczniów oraz personelu z obiektu szkoły. Młodzież, nauczyciele oraz pracownicy szkoły znaleźli się w miejscu zbiórki /punkt ewakuacji/, gdzie dokonano sprawdzenia pod względem ilości wszystkich osób.

Jako pierwsi na miejsce pożaru przybyli strażacy z JRG PSP w Braniewie, którzy otrzymali informacje o miejscu pożaru oraz o ilości brakujących osób. Dym parafinowy skutecznie wypełnił pomieszczenia piwniczne w których znajduje się szatnia. Strażacy wyposażeni w sprzęt ochrony układu oddechowego rozpoczęli działania związane z gaszeniem i poszukiwaniem ewentualnych osób poszkodowanych. W działaniach ratowników z PSP wspierał zastęp Wojskowej Straży Pożarnej. Ćwiczeń nie ułatwiała wysoka temperatura, która dała się odczuć dla strażaków. Wcześniej strażacy z PSP dokonali rozpoznania operacyjnego zapoznając się z obiektami wchodzącymi w skład Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie.